Kontakt
Email:
metmesh@gmail.com
Adres:
METMesh Sp. z o.o.
ul. Głogowska 11A
47-208 Większyce
województwo opolskie
NIP: 7492102140
Telefon:
kom.1: 603 127 588
kom.2: 784 926 699

Gabiony

Czym właściwie są gabiony ?

W najprostszym ujęciu są to kosze wykonane z siatki metalowej, wypełnione kamieniami. Z reguły przyjmują postać sześciobocznych brył. Do wykonania konstrukcji wykorzystuje się druty zgrzewane bądź plecione. Wypełnienie konstrukcji to najczęściej kamienie (łupane, otoczaki, kostka brukowa). Niekiedy stosuje się inne materiały, jak cegła, lawa, itd. Gabiony mają kształt prostopadłościanu, ale można również spotkać modele w kształcie trapionu , gdzie jedna albo dwie ściany są nachylone do podłoża pod kątem. Trapiony wykonuje się głównie z siatek zgrzewanych.

Zastosowanie

Gabiony stosowane są od zarania dziejów jako zabezpieczenia koryt rzek przed osuwaniem się, ale również jako fortyfikacje. Na ilustracjach Leonarda da Vinci można zauważyć gabiony tkane z naturalnych materiałów a wzmacniane drewnianymi żerdziami kotwionymi w skarpie.

Gabiony w Fort Sumter - Charleston 1865r.
Fort Sumter - Charleston 1865r.

Leonardo da Vinci - śluza gabionowa San Marco w Mediolanie
Leonardo da Vinci - śluza San Marco w Mediolanie

W pierwszych komercyjnych zastosowaniach, używane były druciane siatki zaplatane ręcznie, w kolejnych latach pojawiły się kosze o oczkach hexagonalnych zaplatanych maszynowo. Modele z drutu zgrzewanego pojawiły się już ponad 40 lat temu i z roku na rok zdobywały sobie coraz większą ilość zastosowań.

Gabion jest wdzięcznym materiałem do zróżnicowanych konstrukcji. W przestrzeni miejskiej, rekreacyjnej i podmiejskiej można spotkać ogrodzenia gabionowe, a także wykonane z koszy ławki, kwietniki, schody i wiele innych.

Zalety

Przewagą materacy i koszy gabionowych w stosunku do konstrukcji żelbetowych jest ich elastyczność, trwałość, szybkość montażu oraz przepuszczalność.

Montaż nie wymaga zbyt wiele czasu oraz nakładu finansowego, wystarczy zagęścić grunt, rozstawić konstrukcje, zamontować elementy złączne i można już wypełniać je kamieniem lub też innym materiałem jak szkło, drewno itd. W przypadku murów oporowych konstrukcje wypełnione kamieniem łamanym pozwalają na swobodną migrację wody i nie powodują sił parcia hydrostatycznego. Są elastyczne przez co nie powodują pęknięć konstrukcji w przypadku drgań i ruchów tektonicznych. Kosze gabionowe dzięki zastosowaniu powłok antykorozyjnych takich jak Zn, ZnAl ( cynk ? aluminium) oraz powłoki PCV potrafią przetrwać nawet do 120 lat.

W przypadku konstrukcji z siatek zgrzewanych bardzo ciekawym rozwiązaniem są oblicowania ścian. W przypadku takich modeli o grubości do 30cm należy je kotwić do ściany a następnie wypełniać różnego rodzaju kamieniem łamanym. Tego typu elewacje wyglądają znacznie bardziej estetycznie niż betonowe ściany.

Ściana gabionowa

Korzyści

Jako producent gabionów możemy zagwarantować Państwu liczne korzyści, wynikające z wykorzystania naszych wyrobów, między innymi:

  • trwały produkt, który nie wymaga konserwacji,
  • uniwersalne rozwiązanie, do wykorzystaniu w wielu zastosowaniach,
  • estetyczny wybór, komponujący się z przestrzenią miejską, podmiejską i innymi,
  • ekologiczne rozwiązanie, wykonane z naturalnych surowców,
  • stabilna konstrukcja, odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Po więcej informacji odnośnie koszy gabionowych plecionych oraz zgrzewanych znajdą Państwo na naszej stronie głównej